E-Ticaret Haberleri16 Mayıs 2021Wallmart pazaryerini Amerika dışındaki ülkelere açıyor

Satıcılar hem yerel olarak hem de küresel güven ve güvenlik ekibi tarafından kötü ürünlerin listelenmesini engellemek için incelenecek.
Yeni satıcılar, Walmart’ ın ABD’ de bulunan satıcı nüfusunun bir kısmını oluşturacaktır.

Wallmart, satıcıların ABD’de kayıtlı olmasını gerektiren kuralları kaldırdı. Bu sayede Amazon.com ile e-ticaret açığını kapatma ve Çin’in geniş üretici ağından yararlanma imkanına sahip oldular.

Bu ay, dünyanın en büyük perakendecisi, üçüncü taraf pazarını artık bir ABD adresine ve işletme vergi kimlik numarasına sahip olmayan satıcılara açmaya başladı. Satıcılar hem yerel olarak hem de küresel güven ve güvenlik ekibi tarafından kötü ürünlerin listelenmesini engellemek için incelenecek. Yeni satıcılar, Wallmart’ın ABD’de bulunan satıcı nüfusunun bir kısmını oluşturacaktır.

Wallmart pazaryerini tedarikçilerinin ürünlerini şirketin web sitesi üzerinden sunabileceği, fulfillment ve reklamcılık gibi diğer hizmetleri de yapabileceği bir web sitesiyle genişletmek istiyor.

Perakendeciler için pazaryerleri caziptir. Çünkü depolama maliyeti haricinde ücretlerden gelir sağlarlar. Geçen yıl Wallmart, Amazon’un 15 yıl önce yaptığı fulfillment hizmetini vermeye başladı. Ayrıca satıcılar Walmart’ın web sitesinden reklam satın alabilirler.

CEO Doug McMillon, Wallmart’ın pazarındaki işin perakendeci için “büyük bir fırsat” olduğunu söyledi ve şubat ayında yatırımcılara Wallmart’ın fulfillment gibi yeni hizmetleri için “daha büyük bir adım” atacağını söyledi.

Wallmart e-postayla yaptığı açıklamada, “Dünya çapında birçok saygın şirketle güçlü ilişkilerimiz var ve sektördeki en titiz satıcı gereksinimlerinden bazılarına sahibiz” dedi. “Sonuç olarak, ABD pazarımızı, müşteri güvenine ve güvenliğine olan bağlılığımızı paylaşan uluslararası şirketlere açıyoruz.”

Ancak, kapıları açmanın riskleri vardır. Wallmart pazaryeri Amazon ile birlikte Konfederasyon bayrakları gibi saldırgan eşyaları taşıdığı için yıllardır eleştirilere maruz kaldı. Wallmart kalite standartlarına uymayan 20 milyona yakın ürünü pazaryerinden çıkarttı. Amazon’un pazaryerini sanal olarak çevrimiçi kayıt yaptıran kişilere açmasına rağmen Wallmart yalnızca davet üzerinedir. Bu sayede satıcıları inceleyebilir. Ayrıca Wallmart erişimini genişletmek için Shopify ve BigCommerce ile geçen yıl anlaşma yaptı.

Çinli üreticiler için, ABD pazaryeri Amerikan müşterilere ulaşmak için popüler bir yol haline geldi. Siteyi izleyen araştırmacı Marketplace pulse’a göre, ABD’deki yapılan tüm satışlarının %40’ı Çinli satıcılardan geliyor.

Ocak ayında Çinli satıcılar Amazon Pazaryeri satıcılarının %40’ını temsil etti. Muhtemelen Wallmart’ta benzer bir oran görecek.

Marketplace Pulse’un kurucusu ve CEO’su Jouzas Kaziukenas, “Bu Wallmart’a daha fazla seçenek ve Amazon’un en çok satanlar listesine hâkim olan daha uygun fiyatlı ürünler kazandıracak” dedi. “Bir yatırımcı için bu olumlu haber olarak okunur.”

Araştırmacı eMarketer’a göre, bu yıl 532 milyar dolarlık küresel alışveriş yapanların Amazona harcayacağı paranın %60’tan fazlası pazardaki satıcılara gidecek.

Amazon her satış için komisyon (genellikle %15) ve ayrıca ambar depolama, paketleme ve teslimat içinde ek ücret alır. Amazon ayrıca satıcılardan popüler web sitesinde reklam vermeleri için ücret alır.

eMarketer’a göre, Amazon’un reklamcılık işi bu yıl %30 büyüyerek 23 milyar dolara ulaşacak.

Paylaş