Makaleler25 Nisan 2021Amazon Reklam (PPC)

Amazon reklam (PPC) optimizasyonu, reklam sisteminin nasıl çalıştığı, sıralamayı etkileyen faktörler gibi detaylı bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Amazon Reklam (PPC) Rehberi

Amazon PPC (Tıklama Başına Ödeme) reklamları, Amazon SEO sonrası optimize edilmesi gereken en önemli ikinci nokta olmaktadır. Çünkü Amazon reklamları gün geçtikçe ürünlerini satmak isteyen satıcılar için çok güçlü bir pazarlama kanalı haline geldi. Tıpkı Google Reklamlarında olduğu gibi Amazon PPC reklamları yayınladığınızda, satıcıların ve satıcıların ürünleri için Amazon’un arama sonuçları sayfasının en üst (diğer reklam modelleri için ilk sırada) kısmında görünürlük “satın almalarına” olanak tanır.

Ancak, Amazon PPC’nin potansiyelinden yararlanan satıcıların sayısı yıldan yıla önemli ölçüde artmaya devam ediyor. Dolayısıyla, tanımlanmış bir Amazon PPC stratejiniz yoksa, Amazon’da reklamcılık hedeflerinize ulaşmak zor olabilir.

Amazon Reklamı (PPC) Nedir? Teklif Sistemi Nasıl Çalışır?

Amazon reklamı (veya sponsorlu ürün), satıcıların ürünlerini Amazon üzerinden satış oranlarını artırmak için geliştirilmiş ve en çok tercih edilen reklam platformudur. PPC (Pay-per-click – tıklama başına ödeme) ise sadece Amazon ile alakalı olmayıp tüm reklam verilen platformla için geçerli olan bir terimdir ve Amazon üzerinden sponsorlu ürününüze tıklandığında hesabınızdan çekilecek miktarı ifade etmektedir. Yani sponsorlu olarak verdiğiniz ürününüz bir müşteri tarafından arama sonuçları sayfası veya bir ürün sayfasında gösterildiğinde herhangi bir ücret ödemezsiniz fakat ürüne tıklandığında bir ücret ödenmeye başlanır.

Peki binclerce sponsorlu ürün arasında Amazon hangi ürünü hangi sırada göstereceğini nasıl belirler? Temel mantığı CPC (cost per click – tıklama başına maliyet, biz bunu TBM olarak adlandıracağız) sistemi üzerine gitmektedir:

Amazon Reklam Teklifi Nasıl Çalışır? Nasıl Hesaplanır

Yukarıda verilen örnekte görüldüğü üzere Amazon’daki her bir reklamın tıklama başı maliyeti (TBM), ikinci en yüksek verilen teklifin miktarı ile belirlenir. Her reklamveren, reklamları için bir varsayılan teklif (tıklama başına ödemeye hazır oldukları maksimum teklif) sunar.

En yüksek teklif veren, en yüksek reklam konumunu (Reklam sıralamasındaki 1. sırayı) kazanır ve aynı zamanda en yüksek TBM’yi öder, ancak en yüksek teklif veren teklif ettiği tutarı ödemez. En yüksek teklifi veren, ikinci en yüksek tekliften yalnızca 0,01 ABD Doları daha fazla öder.

Amazon Reklam Terminolojisi

 

Terim Açıklaması
Hedefleme Amazon PPC reklam kampanyanızı oluşturduğunuzda, reklamlarınızı belirlediğiniz anahtar kelimelere, direkt ürün ASIN’lerine, Amazon’daki kategorilere göre hedeflemeyi ve ayrıca harici web sitelerinde Amazon’da belirli ürünleri görüntüleyen kitlelere yeniden pazarlamayı (remarketing) seçebilirsiniz (hedefleme seçenekleri reklam türüne bağlıdır)
Arama Terimleri ve Hedefler
“Arama terimleri”, müşterinin Amazon arama alanına girdiği herhangi bir arama sorgusunu veya reklamın göründüğü ASIN’i (ürün sayfası reklamları için ) ifade eder. “Hedef ” ise reklamveren olarak reklam kampanyalarınızda verdiğiniz teklifleri ifade eder, ör. belirli anahtar kelimeler, ürün ASIN’ler veya kategoriler. Kullanılan eşleşme türüne bağlı olarak, bir hedef (örn. Bir anahtar kelime) birden çok arama terimini kapsayabilir.
Anahtar Kelime Eşleşme Türleri
Anahtar Kelime Eşleme Türleri, bir reklamın Amazon’da görünmesi için anahtar kelime ile müşteri arama terimi arasındaki eşleşme derecesini belirler. Amazon reklamları için anahtar kelimelerinde üç eşleme türü vardır (Geniş İfade, Sıralı İfade, Kesin İfade), bunların tümü farklı derecelerde reklam hedefleme hassasiyetine sahip olup; farklı derecelerde yönetim becerisi gerektirmektedir.
Negatif Hedefleme
Negatif hedefler, satıcıların istenmeyen arama terimlerini veya ürün ASIN’lerini reklam kampanyalarından çıkarıp o arama terimleri veya ürün ASIN’lerini hariç tutmaya yardımcı olmak için kullanılır. Etkili kullanıldığında, negatif hedefleme, Amazon PPC maliyetlerinizi kontrol etmenize yardımcı olacak çok güçlü bir araç olabilir.
Kampanya Türleri
Amazon üzerinde Otomatik ve Manuel olmak üzere iki kampanya türü bulunmaktadır. Temel fark, manuel bir kampanyanın size daha doğru sonuçlar vermesidir. Otomatik bir kampanyada, Amazon’un reklamlarınızı sizin için yayınlamasına izin verirsiniz ve reklamınız, Amazon’un ürününüzle alakalı olduğunu düşündüğü tüm arama terimleriyle otomatik olarak eşleştirilir. Manuel bir kampanyada, reklamınızın görüntülenmesini istediğiniz hedefleri siz seçersiniz ve bu da size daha fazla reklam hedefleme hassasiyeti sağlar.
Dinamik Teklif
Reklamveren satıcılar, hedefleri için sabit bir TBM seçebileceği gibi, Amazon’un dönüşüm olasılığına göre gerçek zamanlı olarak tekliflerinizi ayarlamasına olanak tanıyan Amazon’un dinamik teklif verme seçeneklerini (‘teklif düşür’, ‘teklifi artır veya azalt’) kullanabilir.
Reklamları Konuma Göre Ayarlama
Reklamverenler, bu özelliği, tekliflerinin “Arama Sonuçlarının En Üstü” ve “Ürün Bilgisi Sayfası” hedefleyecek şekilde değiştirmek için kullanabilir.

Yukarıda reklam vermeden önce bilmeniz gereken terimleri sıraladık. Şimdi de reklam verdikten sonra karşınıza çıkacak bazı önemli performans belirteçlerini açıklayalım.

 

Performans Göstergesi Hesaplama Yöntemi ÖNEMİ
Reklamın Satışa olan Maliyeti (ACoS) ACOS = Reklama Harcanan Tutar ÷ Reklam Geliri x 100 Reklamlarınızın kârlı olup olmadığını görmenizi sağlar; ayrıca reklamlarınızın rakiplerinizle karşılaştırıldığında ne kadar verimli olduğunu görmenize de olanak tanır
Return on Ad Spend (ROAS) ROAS = Reklam Geliri ÷ Reklama Harcanan Tutar ROAS, ACoS’un tersidir. ROAS, reklamlarınızın karlı olup olmadığını görmenizi sağlar; ayrıca reklamlarınızın rakiplerinizle karşılaştırıldığında ne kadar verimli olduğunu görmenize de olanak tanır
Tıklama Başına Maliyet (CPC) (TBM)
Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi ikincil yüksek TBM ile hesaplanır TBM, reklam maliyetlerinizi belirler ve bir kategorideki rekabet yoğunluğunun genel bir göstergesidir
Tıklamaya Dönüşüm Oranı (CTR) CTR = Tıklama Sayısı ÷ Gösterim Sayısı x 100 Tıklamaya dönüşüm oranı, reklamlarınızın potansiyel müşteriler için ne kadar cazip olduğunun bir göstergesidir
Dönüşüm Oranı (CVR) CVR = Sipariş Sayısı ÷ Tıklama Sayısı x 100 Dönüşüm oranı, reklamlarınızın ve ürünlerinizin ne kadar ikna edici olduğunun bir göstergesidir; CVR arttıkça karlılık da artar

Reklam terminolojisini öğrendikten sonra her satıcı sabırsızlıkla reklam vermeyi istemektedir, fakat burada doğru soru “Amazon’da ne zaman reklama başlamalıyım?” olacaktır.

Amazon Reklamlarına Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalı?

Ürün listelerinizi Amazon SEO makalemizde ifade ettiğimiz kriterlere göre düzenlediniz ve artık satışa hazırsınız peki şimdi sponsorlu reklam vermek ne kadar doğru? Daha önce hiç kimse tarafından satın alınmamış ve herhangi bir müşteri yorumu bulunmayan bir ürünü ilk gördüğünüzde satın alır mısınız? Bu soruya muhtemelen “hayır” dediğinizi duyar gibiyiz. Biz de, Amazon sponsorlu reklamlarına başlamadan önce reklamların daha etkili olması adına en az 2-3 müşteri yorumu aldıktan sonra başlamayı tavsiye ediyoruz. Fakat burada bir şeyi aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Amazon “satın alma potansiyeli olan” ürünleri önemser, çünkü ne kadar çok satış hacmi olursa o kadar çok kârlılık olacaktır, bu yüzden ürün listelerini hazırladıktan sonra sponsorlu reklamları başlatmayı çok geciktirmemek gerekmektedir.

Amazon Reklamları Neden Önemlidir?

Amazon, bazı ülkelerdeki yerel pazaryerleri hariç, özellikle kişi başı ortalama yıllık $1000 dan fazla harcayan Amerika kıtası olmak üzere bir çok ülkede en fazla tercih edilen pazaryeridir. 2017 Aralıkta yayımlanan bir habere göre Amazon, sadece cadılar bayramı gününde (Halloween) 1 milyar adet satış yaptığını duyurmuştu. Bu satış miktarı ve satın alan potansiyel müşteri sayısı her yıl katlanarak artmaktadır. Bu yüzden ürün satmak isteyen satıcıların diğer platformlardaki (Google Alışveriş Reklamları, Sosyal Medya Reklamları) reklam dönüşümlerine oranla daha fazla satış yakalaması daha olası görünmektedir.

Amazon Reklam Türleri Nelerdir? Reklamlar Nerede Görünür?

Amazon üzerinden 3 farklı reklam türünü kullanabilirsiniz.

  • Sponsorlu Ürün Reklamı
  • Sponsorlu Marka Reklamı
  • Sponsorlu Görüntülü Reklamı

Sponsorlu Ürün Reklamı, belirlediğiniz anahtar kelimeleri, potansiyel müşterilerin arama sonuç sayfasında veya belirli ürün ASIN’lerinde ürün reklamlarınızı göstermeye olanak sağlayan reklam türü olup en sık kullanılan reklam modeli budur.

Amazon Sponsorlu Ürün Örnek Gösterim
Amazon Sponsorlu Ürün Örnek Gösterimi

Sponsorlu Marka Reklamı, markaların, Amazon arama sonuçlarının (ve diğer yerleşimlerin) yukarısındaki en üst noktada reklamlarında özel bir başlık metni, marka logosu ve en fazla 3 ürünü tanıtmalarına ve alışveriş yapanları marka sayfalarına göndermelerine olanak tanır. Ayrıca yeni olarak video reklamlar da yayınlayabilir ve bu video reklamları ürün  detay sayfalarına bağlanabilir.

Amazon Sponsorlu Marka Reklamı Örneği
Amazon Sponsorlu Marka Reklamı Örneği

Sponsorlu Görüntülü Reklamlar, müşterileri Amazon ürün detay sayfalarına gönderen bir diğer reklam modelidir. Sponsorlu Ürün Reklamlarından farklı olarak, Amazon’da belirli ürünleri ziyaret ettiğinizde veya ziyaret daha önce ziyaret ettiğiniz ürünleri müşterilere hem Amazon’da hem de harici web sitelerinde alakalı yerlerde reklamlarınızı göstermeye olanak sağlar.

Amazon Görüntülü Reklam Örneği
Amazon Görüntülü Reklam Örneği

Reklam türlerini temel olarak öğrendik peki bu reklam türlerini her satıcı kullanabiliyor mu? Kısa cevap: HAYIR. Amazon belirli özel şartları taşıyan (marka kaydı gibi) satıcılar farklı kanalları kullanmasına izin vererek daha fazla satış yakalayabilmesine olanak sağlar. Bir tablo halinde özetlersek;

 

Uygunluk Kriteri Sponsorlu Ürün Reklamları Sponsorlu Marka Reklamları Sponsorlu Görüntülü Reklamlar
Genel Kriteler Amazon satıcı hesabı aktif, ve hesap sağlık durumu iyi olmalıdır.
Reklam verdiği ülkeye gönderim yapabilmesi gerekmektedir.
Geçerli bir ödeme türü olması gerekmektedir.
Satıcı Türü Profesyonel Satıcı, Vendor, Kindle Direkt Yayıncı (KDP) yazarı Profesyonel Satıcı, Vendor, Kindle Direkt Yayıncı (KDP) yazarı Professional satıcı ve vendor
Ürün Yetişkinlere yönelik ürünler, kullanılmış veya yenilenmiş ürünlere uygun değildir Yetişkinlere yönelik ürünler, kullanılmış veya yenilenmiş ürünlere uygun değildir Yetişkinlere yönelik ürünler, kullanılmış veya yenilenmiş ürünlere uygun değildir
Ürünler satıcıların stoklarında var olmalıdır. Ürünler satıcıların stoklarında var olmalıdır.
Marka Kaydı Satıcı Amazon Marka Kaydı yaptırmak zorundadır. Satıcı Amazon Marka Kaydı yaptırmak zorundadır.

 

Reklam türleri ve hangi reklamın kim tarafından verilip verilmeyeceği, ve bunlar için gerekli prosedürler nelerdir bunları öğrendik, peki sponsorlu ürün reklamı veya marka reklamı veya görüntülü reklamlar amazon web sayfasında nerelerde gösterilmektedir resimler üzerinde inceleyelim.

Arama Sonuç Sayfasında Amazon Sponsorlu Reklam Konumları
Amazon Sonuç Sayfasında Reklam Türlerinin Konumları
Amazon Sponsorlu Reklam Konumları Ürün Sayfası
Ürün Sayfasında Amazon Reklam Türlerinin Konumları

Yukarıda verilen görsellerde de görüldüğü üzere;

Sponsorlu Ürün Reklamları, Amazon’da iki yerde görünür: arama sonuçları sayfasında ve Amazon ürün detay sayfalarında, sayfanın üst kısmına yakın bir reklam bandının parçası olarak.

Sponsorlu Marka Reklamları, arama sonuçlarının yukarısındaki “en görünür alan” dahil olmak üzere, Amazon arama sonuçları sayfasının farklı noktalarında görüntülenir. Sponsorlu Marka reklamları, ürün detay sayfalarında da görünebilir.

Sponsorlu Görüntülü Reklamlar, seçilen hedefleme yöntemine (ürün / görünüm hedefleme) bağlı olarak, Amazon ürün ayrıntıları sayfalarında, arama sonuçlarının yanında ve altında veya üçüncü taraf web siteleri ve uygulamalarında “Sepete Ekle” butonun altında görünür.

Amazon Reklam Sıralamasında Konumu Etkileyen Faktörler

Daha önce de anlattığımız üzere, Amazon platformu dünya çapında bir platform ve dakikada binlerce alışverişin yapıldığı, binlerce reklamverenin reklam başlattığı ve milyonlarca ürünün gösterildiği bir platform. Doğal olarak burada da reklamların konumunu etkileyen bazı faktörlerin olması muhtemeledir. Bunlar;

  • Amazon Tıklama Başına Maliyeti: Tıklama başına maliyet teklifi en fazla olan bu rekabeti kazanacak olan reklamverendir ve ilk konumda bulunmak için diğer reklamverenlerden daha fazla TBM teklifi vermelisiniz.
  • Reklam Kalitesi Faktörü: Reklamlarda sadece en fazla teklifi vermek sıralama için yeterli olmamaktadır. Aynı teklifi veren binlerce satıcı arasında Amazon, reklam kalitesinin en iyi olduğu yani reklama tıkladıktan sonra dönüşüm, etkileşimin en fazla olduğu ürünleri ilk sıralarda tercih etmektedir.

Amazon Reklamında Anahtar Kelime Eşleştirme Türleri

Amazon reklamlarında en önemli hususlardan birisi de anahtar kelimenin eşleşme türüdür. Çünkü bu eşleşme türlerinde kontrolü kaybederseniz ürününüzle alakalı olmayan bir anahtar kelimede ürün gösterimi olur ve gereksiz tıklamalar ile hem bütçenize hem reklam kalitenize negatif etki eder. Amazonda üzerinde reklamverenler, üç anahtar kelime eşleme türünü kullanarak reklam hedeflemelerini hassaslaştırabilirler, bunlar:

Geniş eşleme türü: Anahtar kelimenizin tüm bileşenlerini herhangi bir sırada içeren arama terimleri.
Sıralı eşleme türü: Anahtar kelimenizin tüm bileşenlerini aynı sırada içeren arama terimleri.
Tam eşleme türü: Anahtar kelimenizle kelimesi kelimesine eşleşen arama terimleri (aynı kelime sırası + aynı kelimeler)

Bu türleri bir örnek üzerinde anlatmak daha iyi açıklayıcı olacaktır.

 

Eşleşme Türü Anahtar Kelime Reklamın Görüneceği Arama Terimleri Reklamın Görünmeyeceği Arama Terimleri Kapsamda olan Varyantlar (Eşleşen arama terimlerine aşağıdaki varyantlar dahildir)
Geniş
(anahtar kelime, arama teriminin herhangi bir yerinde geçer)
erkek cüzdanı erkek cüzdanı
siyah erkek cüzdanı
deri erkek cüzdanı
erkek siyah cüzdan
erkek deri cüzdan
erkek çantası
kadın cüzdanı
– Büyük/Küçük harf: (Örn: cüzdan yerine Cüzdan gibi)

– Tekil/Çoğul İfade (Örn: Cüzdan yerine cüzdanları gibi)

– Özel karakterler (Örn: cüzdan yerine cüzdân gibi)

– Ufak harf hataları (Örn: cüzdan yerine cüzzdan gibi)

–Tamamlayıcı ekler (Örn: erkek cüzdan yerine erkek cüzdanı gibi)

Sıralı
(anhatar kelimenin birebir aynısı, arama teriminin bir kısmında geçer)
erkek cüzdanı erkek cüzdanı
siyah erkek cüzdanı
deri erkek cüzdanı
erkek çantası
kadın cüzdanı
erkek siyah cüzdanı
erkek deri cüzdan
Tam
(kelimesi kelimesine ve aynı sırada arama teriminde geçer)
erkek cüzdanı erkek cüzdanı erkek çantası
kadın cüzdanı
siyah erkek cüzdanı
deri erkek cüzdanı
erkek deri cüzdan
erkek siyah cüzdan
Paylaş